21.05.2019

25 maja - bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Kochani Widzowie!

25 maja od godziny 17 będziecie mogli we foyer Teatru 6.piętro zrobić bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

To wydarzenie jest naszym wspólnym działaniem we współpracy z Polskim Towarzystwem Hepatologicznym, Szpitalem Dzieciątka Jezus i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C uznawane jest za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych.

Wieloletni, często bezobjawowy przebieg zakażenia może prowadzić do zagrażających życiu powikłań jak marskość wątroby, czy rak wątrobowokomórkowy.

Ponad 80% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu C (toczenie preparatów krwiopochodnych, zabiegi medyczne z naruszeniem ciągłości tkanek, zabiegi stomatologiczne, kosmetologiczne, fryzjerskie).

Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest około 160  tysięcy osób, niestety tylko co 5 osoba jest tego świadoma. Przebieg zakażenia często bywa bezobjawowy lub są one nietypowe, jak: zmęczenie, bóle mięśni, stawów, świąd skóry.

Rodzaj testu i sposób wykonania badania:

Szybki test do jakościowego oznaczania przeciwciał w krwi pełnej, surowicy i osoczu - test Hepatitis C Turklab.

Badanie wykonuje się poprzez nakłucie igłą opuszki palca i umieszczeniu kropli krwi na specjalnej płytce testowej. Wynik uzyskuje się w ciągu 1 minuty, wynik weryfikowany jest po 15-20 minutach.

Badania są anonimowe.

Każdy z dodatnim testem otrzymuje skierowanie do Poradni Hepatologicznej najbliższej miejscu zamieszkania.

Koordynatorem akcji jest dr Olga Tronina.

Zachęcamy do badania!