Autorem plakatu do spektaklu Piękna Lucynda w reżyserii Eugeniusza Korina jest Ryszard Horowitz.
O Artyście
Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie.
Fotograf, specjalista w dziedzinie zdjęć reklamowych, prekursor cyfrowego przetwarzania fotografii, współzałożyciel amerykańskiego APA (Stowarzyszenia Fotografików reklamowych).
Podczas II wojny światowej mieszkał z rodziną w krakowskim getcie, był więziony w obozach koncentracyjnych i znalazł się na „liście Schindlera”, jest jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z Oświęcimia. Po wojnie wrócił do Krakowa.
Miłość do sztuki zaszczepił w Horowitzu Adam Hoffman, artysta malarz, którego spotkał w liceum sztuk plastycznych w Krakowie. Do 1959 roku studiował malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1959 po dwóch latach studiowania wyjechał do Nowego Jorku i rozpoczął studia w prestiżowym Pratt Institute na wydziale projektowania i grafiki reklamowej.
Po studiach rozpoczął pracę w biurach projektowych, zajmując się grafiką filmową i telewizyjną. W 1967 roku otworzył własną agencję fotograficzną.
W fotografii reklamowej wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, który przyniósł mu światowe uznanie.
W swojej twórczości eksperymentuje z technikami fotografowania, gra formą i czerpie z surrealizmu. Pierwsze prace oryginalne Horowitza powstały około 1970 roku.
Prace Horowitza pobudzają wyobraźnię, zmuszają do refleksji i uruchamiają lawinę skojarzeń.
W 1987 roku w Galerii Zachęta w Warszawie odbyła się indywidualna wystawa Ryszarda Horowitza, a w roku 1994 roku artysta prezentował swoje prace podczas festiwalu Camerimage w Toruniu.
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:
O spektaklu:
Czy można sobie wyobrazić polską komedię muzyczną iskrzącą się zabawną erotyką, wpadającymi do ucha piosenkami, inteligentną, pikantną i dowcipną zarazem? Zadanie nie łatwe. Ale właśnie taką sztuką jest „Piękna Lucynda”, najlepszą komedią wybitnego twórcy teatralnego i kabaretowego XX wieku Mariana Hemara, który jest także autorem piosenek i muzyki do niej. Prapremiera światowa sztuki odbyła się w 1967 r. na Scenie Polskiej w Londynie.
Piękna Lucynda jest błyskotliwym pastiszem „Natrętów” Zygmunta Bielawskiego, pierwszej polskiej komedii napisanej w języku ojczystym w 1765 roku. Hemar bawi się różnymi gatunkami komedii – od salonowej, poprzez wodewil po żarty rodem z rasowego kabaretu. Całość tworzy doskonałą zabawę z formą, gatunkiem i tradycją, za którą skrywa się kunsztowne piękno i wzruszająca poezja minionych epok teatru literackiego.
Spektakl uwodzi, przepięknymi arietkami, zabawnymi układami tanecznymi, pomysłową scenografią opartą na technikach teatru osiemnastowiecznego, a przede wszystkim soczystymi postaciami granymi przez znakomitych aktorów, od nestorów polskiego teatru po dobrze już znanych publiczności aktorów młodszego pokolenia.
Po raz pierwszy sztuka została wystawiona w Polsce przez Eugeniusza Korina w Teatrze Nowym w Poznaniu. Był grana przez 13 sezonów, oklaskiwany na stojąco w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Rosji, Holandii i Anglii, stanowiąc kolejny rekord frekwencyjny.
Profesor Aleksander Bardini określił tę realizację jako „arcydzieło gatunku”.
W spektaklu zobaczymy: Magdalenę Zawadzką, Dorotę Stalińską, Hannę Śleszyńską, Joannę Liszowską, Adriannę Kalską, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Tyńca, Sylwestra Maciejewskiego, Piotra Gąsowskiego, Rafała Królikowskiego, Jarosława Gajewskiego i Mikołaja Roznerskiego.
Reżyseruje Dyrektor Artystyczny Teatru: Eugeniusz Korin
Kostiumy: Beata Harasimowicz
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Szymuś
Układy taneczne: Anna Głogowska
Fotografia Artysty: Marta Wojtal