15.12.2015

Studenci Uniwersytetu Dzieci w Teatrze 6.piętro

12 grudnia 2015 roku scena Teatru 6.piętro zamieniła się w aulę najstarszego i największego uniwersytetu dziecięcego w Polsce. Ta nietypowa zmiana była wynikiem pierwszego spotkania naszego Teatru z Uniwersytetem Dzieci – organizacją, która od 2007 roku koordynuje zajęcia i warsztaty, pomagające młodym studentom odkrywać i lepiej rozumieć otaczający ich świat.

W programie trwającego obecnie semestru dwa wykłady wygłosił dyrektor artystyczny Teatru 6.piętro - Eugeniusz Korin. Pierwsze spotkanie odbyło się w ramach kierunku Tematy. Studenci w wieku 10-11 lat wzięli udział w niezwyklej, interaktywnej lekcji zatytułowanej "Czym jest teatr?". Wykład był okazją do wspólnego zastanowienia się nad tym, gdzie leży granica między teatrem a grami i rolami, które zajmują nas w codziennym życiu. Poza częścią teoretyczną, młodzi adepci mieli również okazję zobaczyć, jak elementy widowiska teatralnego działają w praktyce, uruchamiane przez reżysera na teatralnej scenie.

Sobotnim popołudniem na widowni zasiedli studenci kierunku Mistrz i uczeń (wiek 12-13 lat), aby wziąć udział w wykładzie Korina zatytułowanym "Czy teatr może istnieć bez reżysera?" Podczas spotkania młodzież miała okazja poznać mniej i bardziej znane fakty z historii teatru oraz poznać charakterystykę profesji, bez których niemożliwe jest zrealizowanie spektaklu teatralnego. Praktyczną część spotkania ubarwiło zaangażowanie wybranych uczestników wykładu, którzy mieli okazję odegrać na scenie Teatru 6.piętro etiudę teatralną z wykorzystaniem akompaniamentu muzycznego, kostiumu i oświetlenia scenicznego.

O nietypowej roli, w jakiej znalazł się dyrektor Korin opowiada Natalia Oniszczuk, koordynator projektu: "Pan Eugeniusz to prawdziwy Mistrz. Zaczarował studentów w trakcie spotkania, uświadomił, że każdy z nas kiedyś <<grał w teatr>>. Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które z ramienia Teatru 6.piętro były zaangażowane w zorganizowanie tego wydarzenia. Oby więcej tak wspaniałych osób!"

"Każde spotkanie z tak wyjątkowa widownią jest jednocześnie i sprawdzianem, i przygodą.
Sprawdzianem, czy rzeczywiście to, czym zajmujesz się w życiu, jest czymś ważnym i ciekawym nie tylko dla ciebie, ale i dla innych; przygodą - bo reakcje widowni młodzieżowej, jej odbiór emocjonalny, jej zaangażowanie jest na tyle szczere i nieprzewidywalne, że wymaga od prowadzącego wysiłku podróżnika w nieznane." - mówił po spotkaniu Eugeniusz Korin.

Wykłady dyrektora Korina prowadzone w ramach Uniwersytetu Dzieci zgromadziły w Teatrze 6.piętro ponad 600 studentów. Po więcej informacji na temat projektu zapraszamy na stronę www.uniwersytetdzieci.pl

IMG_3951
fot. Jarosław Niemczak.