Agnieszka Grochowska

Agnieszka Grochowska – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W 2002 r. ukończyła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie.

Na małym ekranie zadebiutowała w spektaklu telewizyjnym „Beatryks Cenci” w reżyserii Jana Englerta, a na dużym ekranie w filmie „AlaRm” Dariusza Gajewskiego. Na deskach Teatru Studio zagrała m.in. w takich przedstawieniach jak „Mewa” u boku Krystyny Jandy czy "Sługa dwóch Panów" w reżyserii Rimasa Tuminasa. Za role Konstancji w „Amadeuszu”, gdzie partnerowała Zbigniewowi Zapasiewiczowi, otrzymała nominacje do Feliksa Warszawskiego. W 2003 r. zagrała w głośnym obrazie „Warszawa” Dariusza Gajewskiego zrealizowanym w cyklu „Pokolenie 2000”. Od tego czasu wystąpiła w takich filmach jak m.in.:"Pręgi” Magdaleny Piekorz, „Tylko mnie kochaj” Ryszarda Zaorskiego, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego, „Hania” Janusza Kamińskiego, „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, " Obce niebo" Dariusza Gajewskiego i „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy.

Trzykrotnie odbierała Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni: za drugoplanową rolę w filmie: „Trzy minuty. 21:37” Macieja Ślesickiego (2010) i za pierwszoplanowe role w filmach "W ciemności"(2012) oraz Obce niebo” (2015). W 2013 r. uhonorowana Orłem za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego. W 2014 r. odebrała Nagrodę Kapituły im. Zbyszka Cybulskiego, Złoty Krzyż Zasługi i Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W 2007 roku otrzymała Nagrodę "Shooting Stars" dla najbardziej obiecującej aktorki przyznawaną na Berlinale. Zrealizowała kilka filmów zagranicznych, m.in: "Upperdog"(Nagroda Amanda dla najlepszej aktorki 2010), "Beyond the Steppes" (Nagroda dla najlepszej aktorki na Festiwalu w Ostendzie 2011), "Child44"(2015), gdzie zagrała u boku Toma Hardy'ego i "The Hope Rooms"(2016). Obecnie zakończyła zdjęcia do debiutu reżyserskiego Maxa Minghelli "Teen Spirit", w którym partneruje Elle Fanning.