Aleksandra Popławska

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, reżyserka teatralna. Absolwentka wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. 

Debiutowała, będąc jeszcze studentką, we wrocławskim Teatrze Polskim rolą Inez Rodde w Doktorze Faustusie według Tomasza Manna w reżyserii Grzegorza Jarzyny, a na czwartym roku szkoły teatralnej dołączyła do zespołu Teatru Rozmaitości w Warszawie. 

Jest zdobywczynią wielu nagród teatralnych, aktorskich i za reżyserię, m.in. za rolę Małej Metalowej Dziewczynki w przedstawieniu Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny i za współreżyserię spektaklu pt. Generał (Teatr Imka) czy spektaklu pt. Kompleksu Portnoya (Teatr WarSawy). Jest autorką adaptacji teatralnych, m.in. powieści Izabeli Kuny Klara, wystawionej w Teatrze Powszechnym w Warszawie (2013). Pracowała ze znakomitymi reżyserami m.in. z Andrzejem Wajdą przy filmie I była miłość w getcie, Piotrem Dumałą przy filmie Ederly czy Ryszardem Brylskim przy filmie Śmierć Zygielbojma . W 2011 roku zagrała drugoplanową rolę we francuskim filmie L’ Infiltré  (Infiltrowani) Giacomo Battiaty oraz główną rolę w polsko-izraelskim obrazie Moja Australia Amiego Drozda. 

W Teatrze Telewizji wystąpiła w reżyserowanych przez Agnieszkę Glińską spektaklach Lato w Nohant Jarosława Iwaszkiewicza oraz Szczęście Frania Włodzimierza Perzyńskiego  

Popularność przyniosły jej role w najlepszych polskich produkcjach serialowych Wataha (HBO), Belfer i Klangor (Canal+) oraz Szadź (Player, TVN)  

Filmy, które przyniosły jej popularność to Underdog Macieja Kawulskiego czy Kobiety Mafii Patryka Vegi. 

 

Fot. Marlena Bielińska