Aleksandra Popławska

Aktorka i reżyserka teatralna i filmowa. Znana z najlepszych polskich produkcji serialowych HBO („Wataha”) i Canal+ („Belfer”). Absolwentka wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu. W teatrze pracowała min. Z Grzegorzem Jarzyną, Agnieszką Glińską, Pawłem Miśkiewiczem czy Mikołajem Grabowskim. Debiutowała będąc jeszcze studentką w Teatrze Polskim we Wrocławiu rolą Inez Rodde w spektaklu „Doktor Faustus” Tomasza Manna w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Na czwartym roku szkoły teatralnej dołączyła do zespołu Teatru Rozmaitości w Warszawie. Jest zdobywczynią wielu nagród teatralnych. Za rolę Małej Metalowej Dziewczynki w przedstawieniu „Miedzy nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii  Grzegorza Jarzyny otrzymała kilka nagród m.in. Nagrodę Aktorską na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu w roku 2009. Za role Warii w spektaklu „Wiśniowy sad” Antona Czechowa (reż. Paweł Miśkiewicz) otrzymała  Nagrodę Aktorską na 41. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.  W 2001 roku zajęła I miejsce w Konkursie Piosenki Francuskiej w Lubinie. Była uczestniczką stażu dla autorów, kompozytorów i interpretatorów piosenki francuskiej prowadzonego przez Francisa Cabrela we Francuskiej Szkole Piosenki w Astaffort.

Jest również  reżyserką teatralną, przedstawienia w jej reżyserii zdobyły wiele prestiżowych nagród m.in. Feliksa Warszawskiego w kategorii Najlepsza Reżyseria sezonu 2010 za „Kompleks Portnoya”  Philipa Rotha wystawiany w Teatrze Konsekwentnym. Nagroda główna na Festiwalu Sztuk współczesnych R@port przypadła za przedstawienie „Generał” Jarosława Jakubowskiego – Teatr IMKA, czy  wyróżnienie za reżyserie na 18 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej („Generał”). Przedstawienia były wyróżnione w dziedzinie scenografii, muzyki, oraz ról aktorskich: (Marek Kalita jako Generał nagrodzony m.in. Nagrodą Aleksandra Zelwerowicza; Anna Smołowik Feliksem Warszawskim za Debiut). Na potrzeby teatru zaadaptowała powieść „Klara” Izabeli Kuny, wystawioną następnie w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz „Koło Kwintowe” Szymona Bogacza zrealizowane jako spektakl dyplomowy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wyreżyserowała min. „Dogville” Larsa von Triera (PWST Krakow) czy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej (Teatr Ludowy w Krakowie)

Zagrała drugoplanową role w filmie francuskim „Infiltrowani” w reżyserii Giacomo Battiato oraz główną rolę w filmie polsko-izraelskim „Moja Australia” reż. Ami Drozd. Polskie filmy z jej udziałem to „Zero” (reż. Paweł Borowski), „Ederly” (reż. Piotr Dumała), „I była miłość w getcie” (reż. Jolanta Dylewska i Andrzej Wajda), „Testosteron” (reż. Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz), „W dół kolorowym wzgórzem” (reż. Przemysław Wojcieszek), za rolę w którym otrzymała nominację do nagrody filmowej Złota Kaczka. Tworzyła role w Teatrze TV w spektaklach „Szczęście Frania” oraz „Lato w Nohant” (oba w reżyserii Agnieszki Glińskiej).Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.