Andrzej Bubień

Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz wydziału reżyserii dramatu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. Uznany i wielokrotnie nagradzany za liczne realizacje teatralne i operowe, przygotowane na scenach polskich i międzynarodowych. Wieloletni dyrektor artystyczny Teatru na Wasijewskiej w Sankt Petersburgu (dawnego Teatru Satyry). Autor znaczących inscenizacji utworów Antoniego Czechowa – „Wujaszka Wani” (1999), „Wiśniowego sadu” (2004), spektaklu „3xCzechow” (2006) w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu (1999) oraz „3 sióstr’ (2005) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wykłada w Akademii Sztuki Teatralnej (na wydziałach sztuki aktorskiej i reżyserii dramatu).
Debiutował na scenach Petersburga. Wczesne inscenizacje przyniosły mu rozgłos i były prezentowane także w Polsce („Śmiertelne Gry” Friedricha Dűrrenmatta oraz „Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta).

W Polsce debiutował spektaklami na podstawie „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta oraz „Kontrabasisty” Patricka Süskinda, których premiery miały miejsce na scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu. W reżyserskiej karierze sięgał po teksty m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Różewicza, Fiodora Dostojewskiego, Sofoklesa, Williama Szekspira, Poza realizacjami w na scenach dramatycznych znany jest również jako autor inscenizacji operowych. Imponujący dorobek artystyczny obejmuje obecność spektakli Bubienia na polskich i międzynarodowych przeglądach teatralnych i festiwalach (m.in. Wilno, Ryga, Talin, Moskwa, Helsinki, Hamburg i Lizbona), które przyniosły reżyserowi liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród tych ostatnich wymienić warto prestiżową nagrodę National Theatre Festival w Pécs na Węgrzech oraz nominację od do Wielkiej Rosyjskiej Nagrody Artystycznej Złota Maska.Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.