Bartłomiej Topa

Urodził się 26 maja 1967 roku w Nowym Targu. Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Początki kariery aktorskiej związał z teatrem. Otrzymał wyróżnienie za rolę w spektaklu „Ryszard III” w reżyserii Jana Maciejowskiego oraz Nagrodę Jana Machulskiego dla największej osobowości festiwalu na IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.

Kolejne lata przyniosły role w znaczących polskich produkcjach filmowych lat 90-tych takich jak „Trzy kolory: Biały” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, „Prowokator” w reżyserii Krzysztofa Langa czy „Demony wojny według Goi” w reżyserii Wladysława Pasikowskiego. Od roli w spektaklu telewizyjnym „Kuracja” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego rozpoczęła się wieloletnia i trwająca do dziś współpraca z tym reżyserem, której efektem były uznane kreacje aktorskie w filmach „Wesele” (pan młody), „Dom zły” (porucznik Mróz), ukoronowane główną rolą w filmie „Drogówka”.

Równolegle, z powodzeniem realizuje się na scenach teatralnych (współpracując m.in. z Kasią Adamik, Renate Jett, Pawłem Passinim, Adamem Sajnukiem), na scenie Teatru Telewizji (role w spektaklach w reżyserii m.in. Teresy Kotlarczyk, Agnieszki Glńskiej, Laco Adamika, Barbary Sass, Andrzeja Seweryna). Jest także znanym i cenionym aktorem teatru radia oraz aktorem dubbingu.

Szeroką popularność przyniosły mu role na małym ekranie, pośród których wymienić należy role w produkcjach „Złotopolscy”, „Trzeci Oficer”, „Wataha”.

Laureat Nagrody Grand Prix za główną rolę w spektaklu „Kuracja” na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii: najlepsza główna rola męska za „Drogówkę”. Nagroda dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Karbala” przyznana w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w ramach festiwalu „Off Camera” w Krakowie.

Poza dorobkiem artystycznym zajmuje się produkcją filmową.