Borys Szyc

Borys Szyc - wielokrotnie nagradzany aktor filmowy i teatralny, od 2022 roku producent filmowy i współwłaściciel firmy produkcyjnej Boma Films.

W 2001 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W tym samym roku tytułową rolą w "Płatonowie" (reż. Agnieszka Glińska), za którą otrzymał nagrodę na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, dostał angaż w warszawskim Teatrze Współczesnym. Na deskach Współczesnego zagrał m.in w takich sztukach jak: “Bambini di Praga”, “Hamlet”, “Psie Serce”, czy “Proces według Kafki”. Obecnie związany jest z Teatrem 6. piętro (“Art”) oraz Teatrem Polonia (“Słoneczna linia”).

W 2003 roku zagrał Alberta w "Symetrii" Konrada Niewolskiego. Niedługo po tym wcielił się w jedną z głównych ról w filmie “Vinci” Juliusza Machulskiego. Na swoim koncie ma role w dziesiątkach znakomitych i różnorodnych produkcji m.in: “Testosteron” (2007), “Wojna polsko-ruska” (2009), “Kret” (2010), “Serce,serduszko” (2014), “Pokot” (2017), “Sztuka Kochania” (2017), Zimna Wojna (2018), “Kamerdyner” (2018), “Piłsudski” (2019 - rola tytułowa), “Magnezja” (2020), “Bo we mnie jest seks” (2021), “Kryptonim Polska” (2022). W 2023 wystąpił z debiutującą na ekranie córką - Sonią Szyc - w filmie “Miało Cię nie być”. Na swoją premiera czeka również film “Kantor”, w którym aktor zagrał legendarnego artystę Tadeusza Kantora.

Borys Szyc ma w swoim dorobku również liczne role w serialach fabularnych, m. in: niezwykłą kreację gangstera-poligloty Janusza Radziwiłka w serialu “Król” (Canal+), główną rolę w serialu “Forst” na motywach powieści Remigiusza Mroza (Netflix, premiera 2024 r.). Zagrał również w międzynarodowych produkcjach: “Into the night” (Netflix) oraz Furia 2 (Viaplay, premiera 2023 r.).

Uzyskał liczne nominacje do nagród za swoje dokonania aktorskie. Wśród zdobytych znalazły się m.in: Złote Lwy za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Wojna polsko-ruska", czy nagroda WFF w Montrealu, za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Kret".

 

Zdjęcie: Marlena Bielińska