Eryk Lubos

Ceniony i popularny aktor filmowy i teatralny, absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu oraz TR w Warszawie.

Zagrał m.in. w filmach: „Wołyń”, „Pod mocnym aniołem”, „Róża” i „Dom zły” Wojtka Smarzowskiego, „Gotowi na wszystko. Exterminator” Michała Rogalskiego, „Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego, „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika, „Chemia” Bartosza Prokopowicza, „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, „Zabić bobra” i „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, „1920. Wojna i miłość” Jana Jakuba Migasa, "Skrzydlate świnie" Anny Kazejak, „Trick” Jana Hryniaka, „Janosik. Prawdziwa historia” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Moja krew” Marcina Wrony, „Ryś” Stanisława Tyma, „Środa czwartek rano” Grzegorza Packa, „Pitbull” Patryka Vegi, „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik czy „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.
Uznanie środowiska filmowego oraz publiczności zdobył grając w produkcji „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reż. Marii Sadowskiej, „Służby specjalne” Patryka Vegi czy „Drogówka” Wojtka Smarzowskiego.

Laureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego aktora młodego pokolenia w 2009 r. za rolę w filmie „Moja krew” Marcina Wrony. W 2008 r. na festiwalu w Gdyni został doceniony za drugoplanową rolę męską w filmie „Boisko bezdomnych” w reż. Kasi Adamik. W 2010 r. otrzymał Złotą Afrodytę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym na Cyprze oraz nagrodę Jańcio Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni. Obie nagrody zostały przyznane za najlepszą rolę męską w filmie „Moja krew” Marcina Wrony. Z kolei rola Eryka w filmie „Zabić bobra” w reż. J.J. Kolskiego przyniosła mu nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Był również nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska za rolę w filmie „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa.
Obecnie możemy go zobaczyć w serialu „Ślepnąc od świateł” Krzysztofa Skoniecznego oraz w pierwszym polskim serialu dla Natflixa „1983” Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Na premierę czekają filmy z jego udziałem: „Underdog” w reż. Macieja Kawulskiego, „Pan T” Marcina Krzyształowicza oraz „My name is Sara” Stevena Oritta.