Janusz Chabior

Ceniony i popularny aktor filmowy i teatralny. Karierę rozpoczął w Teatrze Dramatycznym w Legnicy w 1991 roku. W latach 1999-2006 można go było zobaczyć w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami . Jest autorem i reżyserem przedstawień dla dzieci i młodzieży. W 1995 roku zdobył nagrodę Platynowy Iglak.

Uznanie środowiska filmowego oraz publiczności zdobył grając w takich produkcjach jak "Kołysanka" Juliusza Machulskiego, "Służby Specjalne" Patryka Vegi, "Disco Polo" Macieja Bochniaka, "Ederly" Piotra Dumały, "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego czy tytułowa rola w produkcji "Hycel" Darii Woszek. Zagrał również w produkcjach międzynarodowych - "Bangistan" (reż. Karan Anshuman) oraz "Chronology" Kippa Tribble i Derika Wingo.

Telewizyjnej publiczności znany jest z roli Ryśka w serialu "Odwróceni", patologa Leona Bergera w "Komisarzu Aleksie", Naczelnego w "Na Wspólnej" czy Lejmana w "Pakcie"

Laureat wielu nagród. W 2004 roku zagrał wielokrotnie nagradzaną rolę Wiktora w "Made in Poland" w reż. Przemysława Wojcieszka. W 2005 roku otrzymał za nią nagrodę na XI Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Sztuki Współczesnej w Warszawie i Złotą Iglicę, a w 2010 roku nagrodę za drugoplanową rolę męską na Gdynia Film Festival. W 2007 nominowany do głównej nagrody na Festiwalu Polskiego Filmu Niezależnego im Jana Machulskiego za rolę w filmie "Kilka prostych słów", a w 2012 do Złotej Kaczki za rolę Didżeja w filmie "Proste pragnienia". W 2016 roku został doceniony za rolę terapeuty "Żuka" w filmie "Żyć nie umierać" (reż. Maciej Migas) i otrzymał Nagrodę Specjalną Organizatorów na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni.

Obecnie można go zobaczyć w spektaklach "Pozytywni" oraz "Słownik Ptaszków Polskich". W najbliższym czasie premiery będą miały kolejne filmy z jego udziałem - "Reakcja łańcuchowa", "Ja teraz kłamię" oraz "PolandJa".