Janusz Chabior

Ceniony i popularny aktor filmowy i teatralny. Karierę rozpoczął w Teatrze Dramatycznym w Legnicy w 1991 roku. W latach 1999-2006 można go było zobaczyć w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami . Jest autorem i reżyserem przedstawień dla dzieci i młodzieży. W 1995 roku zdobył nagrodę Platynowy Iglak.

Uznanie środowiska filmowego oraz publiczności zdobył grając w takich produkcjach jak „Kołysanka” Juliusza Machulskiego, „Służby Specjalne” Patryka Vegi, „Disco Polo” Macieja Bochniaka, „Ederly” Piotra Dumały, „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego czy tytułowa rola w produkcji „Hycel” Darii Woszek. Zagrał również w produkcjach międzynarodowych – „Bangistan” (reż. Karan Anshuman) oraz „Chronology” Kippa Tribble i Derika Wingo.

Telewizyjnej publiczności znany jest z roli Ryśka w serialu „Odwróceni”, patologa Leona Bergera w „Komisarzu Aleksie”, Naczelnego w „Na Wspólnej” czy Lejmana w „Pakcie”

Laureat wielu nagród. W 2004 roku zagrał wielokrotnie nagradzaną rolę Wiktora w „Made in Poland” w reż. Przemysława Wojcieszka. W 2005 roku otrzymał za nią nagrodę na XI Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Sztuki Współczesnej w Warszawie i Złotą Iglicę, a w 2010 roku nagrodę za drugoplanową rolę męską na Gdynia Film Festival. W 2007 nominowany do głównej nagrody na Festiwalu Polskiego Filmu Niezależnego im Jana Machulskiego za rolę w filmie „Kilka prostych słów”, a w 2012 do Złotej Kaczki za rolę Didżeja w filmie „Proste pragnienia”. W 2016 roku został doceniony za rolę terapeuty „Żuka” w filmie „Żyć nie umierać” (reż. Maciej Migas) i otrzymał Nagrodę Specjalną Organizatorów na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni.

Obecnie można go zobaczyć w spektaklach „Pozytywni” oraz „Słownik Ptaszków Polskich”. W najbliższym czasie premiery będą miały kolejne filmy z jego udziałem – „Reakcja łańcuchowa”, „Ja teraz kłamię” oraz „PolandJa”.Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.