Jarosław Gajewski

Aktor, pedagog.  Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1984). Aktor teatrów warszawskich: Polskiego (1984–1987; 2010–2016, od 2013 roku – Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana) i Dramatycznego (1987–2003). W latach 2011–2016 zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego. Profesor doktor habilitowany sztuk teatralnych, profesor zwyczajny warszawskiej Akademii Teatralnej.
Współpracował z teatrami warszawskimi: na Woli, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Ateneum im. Stefana Jaracza, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Laboratorium Dramatu, Le Madame, Gudejko oraz z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Wyróżniony nagrodą za rolę Bluma w przedstawieniu Kariera Alfa Omegi Tuwima i Hemara w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w PWST w Warszawie na 2. Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi (1984). Laureat nagród za monodram Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holuszce Zelinki – Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1989) oraz Nagrody Publiczności im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena na 13. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora (1989). Wyróżniony nagrodą zespołową za role w Kubusiu Fataliście wg Diderota w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie na 15. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1989). Laureat nagród Kaliskich Spotkań Teatralnych za role stworzone w Teatrze Dramatycznym w Warszawie – III nagrody za rolę Wieni w przedstawieniu Moskwa-Pietuszki Jerofiejewa w reżyserii Jacka Zembrzuskiego (1990), wyróżnienia za rolę Clova w Końcówce Becketta w inscenizacji Antoniego Libery (1998), a także nagrody dla duetu aktorskiego za rolę Senectusa, czyli Merlina (wraz z Magdaleną Boczarską / Virgineą, czyli Vivianą) w przedstawieniu Merlin. Inna Historia Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišáka w Teatrze Narodowym w Warszawie (2005). Wyróżniony nagrodą za rolę Lakmusa w przedstawieniu Jak wam się podoba Shakespeare’a w reżyserii Piotra Cieślaka w Teatrze Dramatycznym w Warszawie na 1. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (1997).

Uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996), nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne (2000). Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011).