Katarzyna Dąbrowska

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wokalistka. Na swoim koncie ma zarówno role filmowe, serialowe, jak i kreacje teatralne, które przyniosły jej uznanie krytyków oraz sympatię widzów.

W 2007 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną, otrzymując nagrodę aktorską za role dyplomowe w spektaklach „Usta pełne ptaków” (reż. P. Szkotak) oraz „Tańce w Ballybeg” (reż. I. Kempa) na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Po studiach otrzymała angaż w stołecznym Teatrze Współczesnym, gdzie zadebiutowała w 2008 roku rolą Leni w „Procesie” wg Franza Kafki (reż. M. Englert). Z Teatrem Współczesnym związała się na stałe, tworząc kilkanaście wyrazistych postaci kobiecych w utworach należących do teatralnej klasyki (Gertruda w „Hamlecie” w reż. M. Englerta, Sonia w „Sztuce bez tytułu” w reż. A. Glińskiej, czy Idalia w „Niepoprawnych. Fantazym” w reż M. Englerta),  a także w repertuarze współczesnym (Meg w „Zbrodniach serca” w reż. J. Tumidajskiego, Heidrun w „Kamieniu” w reż. G. Wiśniewskiego, czy Eliza w „Gdybym cię nie poznał” w reż J. Tumidajskiego).

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2015 roku rolą Dziuni w filmie „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica, za którą otrzymała nagrodę w kategorii odkrycie aktorskie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. W tym samym roku pojawiła się także w filmie „Król życia” (reż. J. Zieliński) oraz w „Nowym Świecie” (nowela „Żanna” w reż. E. Benkowskiej). W 2016 roku swoją premierę miała głośna francusko-polska koprodukcja „Les Innocentes” (polski tytuł „Niewinne”) w reżyserii Anne Fontaine, w której zagrała Siostrę Annę. W kolejnych latach z powodzeniem odnajdywała się nie tylko kinie artystycznym, ale także w produkcjach popularnych takich jak „Po prostu przyjaźń” (reż. F. Zylber), „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” (reż. K. Lewińska), czy „Wyzwanie” (reż. M. Dutkiewicz), a ostatnio także w kinie niezależnym, do którego zaliczyć trzeba horror „1:11” (reż. M. Wojdyło) oraz „Algorytmikę” (reż. M. Piotrowski).

Popularność przyniosły jej role Wiktorii Consalidy w „Na dobre i na złe”, Marty Mirskiej w serialu „Belfer” i strażniczki Graby w „Czasie Honoru” .

Ostatnie produkcje z jej udziałem to „Behawiorysta” i „Wotum nieufności”.

Aktorka wystąpiła w niemal 300 słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, jest także lektorką audiobooków oraz pracuje w dubbingu. Brała udział między innymi w dużych produkcjach Disneya takich jak „Ralph Demolka w Internecie”, „Raya i ostatni smok” czy „Mała syrenka”. Artystka nieprzerwanie koncertuje po Polsce z różnymi projektami, ostatnio także z własnym recitalem „13 Randek DaNuty. Rinn piosenki o miłości”.

 

Zdobytą popularność wykorzystuje w dobrej sprawie, angażując się w liczne akcje społeczne. Jest ambasadorką Fundacji Przemek Dzieciom, która zbiera fundusze dla chorych dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej lub finansowej.

 

fot. Marlena Bielińska