Maciej Wojtyszko

Reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor scenariuszy oraz utworów dla dzieci. Absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie (1965) i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1972), studiował także filozofię w Uniwersytecie Warszawskim.

Jako prozaik debiutował w roku 1966, jest autorem m.in. książek dla dzieci i młodzieży “Bromba i inni” (1975), “Antycyponek” (1975), “Trzynaste piórko Eufemii” (1977), “Tajemnica szyfru Marabuta” (1978), “Synteza” (1978), “Bromba i filozofia” (2004), “Bromba i psychologia” (2007), “Bromby i Fikandra wieczór autorski” (2009); niektóre z nich stały się pierwowzorami dla animowanych seriali telewizyjnych. Wykładowca w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, dziś Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, w latach 1990-1993 i 1999-2002 dziekan Wydziału Reżyserii tej uczelni. Reżyser ponad stu widowisk, z których wiele przeszło do historii teatru współczesnego, zrealizowanych w najznamienitszych zespołach w całym kraju.

Laureat wielu nagród, reżyser nieśmiertelnych hitów (“Shirley Valentine” Willy’ego Russela), eksperymentów teatralnych (“Tamara” Johna Krizanca), a także spektakli dla dzieci. Jego realizacje teatralne, telewizyjne, filmowe i radiowe przyniosły mu wiele prestiżowych nagród artystycznych i splendorów. Od roku 2007 pod jego patronatem organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dziecięcej “Brombolandia”.Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.