Spektakle

Mateusz Damięcki

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, odtwórca ról dubbingowych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Pierwszą rolę zagrał już jako mały chłopiec. Wystąpił w blisko 30 filmach pełnometrażowych, polskich i zagranicznych, ostatnio w filmie Furioza w reżyserii Cypriana T. Olenckiego. 

Nagrodzony za rolę w filmie Czarny Dominika Matwiejczyka - wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia Film Festival (2009) oraz Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor (2010). 

Od początku kariery związany z teatrem, m.in. ze sceną Teatru Nowego, Współczesnego, Syrena, Teatru Polonia i Och-Teatr oraz teatrów impresaryjnych. Ma też na swoim koncie role w uznanych i popularnych serialach telewizyjnych. Od 2015 roku prowadzi warsztaty filmowe dla młodzieży „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”, w ramach Festiwalu Filmowego CINEMAFORUM. 

Aktywnie promuje działania na rzecz ekologii. Od 2016 roku jest honorowym ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Angażuje się także w pomoc charytatywną, wspierając m.in. Fundację Przemek dzieciom, Fundację Spełnionych Marzeń, a ostatnio Fundację SMA www.fsma.pl. 

Mateusz Damięcki uwielbia podróże. W 2009 roku odbył wyprawę „Siberia Expedition” – 25 000 km w 63 dni przez bezdroża tundry i tajgi. 

Fot. Marlena Bielińska