Mikołaj Roznerski

Urodzony 6 grudnia 1983 we Wrocławiu – polski aktor telewizyjny i filmowy.

W liceum trafił do kółka teatralnego Chyże jeże”, grając sceny z Gombrowicza, Maeterlincka, Witkacego czy Goethego.

W 2008 ukończył wrocławską filię Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Lalkarskim. Jeszcze jako student IV roku wystąpił w operze Król Roger w reż. Mariusza Trelińskiego. Ukończył też studia na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU).

Związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w którym występował do roku 2011. Grał tam w kilkunastu spektaklach, zdobywając uznanie lubelskiej widowni i krytyków m.in. kreacjami Raskolnikowa w Zbrodni i karze, Ferdinanda w spektaklu Rock'n'Roll czy Piotra w Widnokręgu. Ta ostatnia przyniosła mu także prestiżową Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut sezonu 2008/2009.

W 2011 przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął współpracę z teatrami: Na Woli, Scena Prezentacje czy Polskim. Wystąpił też na deskach londyńskiego The Mermaid Theatre w spektaklu Chopin musi umrzeć.

W grudniu 2012 zadebiutował na dużym ekranie w roli młodego ochroniarza Himka w filmie Macieja Żaka Supermarket. 11 października 2013 odbyła się premiera filmu Macieja Pieprzycy Chce się żyć, w którym pojawił się jako Tomek Rosiński, starszy brat głównego bohatera. W dramacie Roberta Wichrowskiego Karuzela (2014), opowiadającym o miłości, przyjaźni i dylematach młodych ludzi, stojących u progu dorosłego życia, wystąpił w roli Rafała, jednej z pierwszoplanowych postaci. Wyświetlano go na targach Marché du Film podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, a na ekranach kin pojawił się 23 maja 2014.

W 2018 wystąpił w roli Tarzana w spektaklu Jaskiniowcy autorstwa i w reżyserii Marka Rębacza.  W produkcji warszawskiego Teatru Gudejko Dwoje na huśtawce autorstwa Williama Gibsona u boku Anny Dereszowskiej (Gieselle Rosa) zagrał postać Jurka Rajskiego.

Filmy fabularne. Między innymi: w 2005 roku Emilia w reżyserii Piotr Matwiejczyk.

2006 r. - Verdun 1916. Die Grosse Schlacht (dokumentalny), reż. Oliver Halmburger, Thomas Staehler, Marek Brodzki, 20017 – Raz, dwa, trzy w reżyserii Aleksandry Ząb, Volta w reżyserii Juliusza Machulskiego, Miszmasz, czyli kogel-mogel 3 w reżyserii Kordiana Piwowarskiego.