Mirosław Baka

Urodzony 15 grudnia 1963 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Od 1988 roku jest nieprzerwanie aktorem Teatru WYBRZEŻE w Gdańsku.

W filmie zadebiutował jeszcze podczas studiów w 1985 roku. Był to „Daleki dystans” w reż. Mirosława Borka

 „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, w którym zagrał w 1988 r. rolę Jacka Łazara -młodego mordercy taksówkarza, okazał się być spektakularnym sukcesem. Wśród wielu innych nagród film zdobył  przyznaną wówczas po raz pierwszy Europejską Nagrodę Filmową – „Felixa”.

Mirosław Baka zagrał w kilkudziesięciu spektaklach na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku, a także warszawskich teatrów Polonia, Syrena, Komedia. 

Ma na koncie kilkadziesiąt ról filmowych w produkcjach polskich i zagranicznych. Pracował z Kieślowskim, Wajdą, Pasikowskim, Barańskim, Lankoszem, Grzegorzkiem, Zylberem, Krzystkiem i wieloma innymi doskonałymi reżyserami.

Mirosław Baka jest laureatem wielu nagród za role teatralne i filmowe. Otrzymał np. m.in. nagrodę za rolę tytułową w „Hamlecie” w Teatrze Wybrzeże na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (1997), rok później ZASP przyznał mu za tę rolę doroczną nagrodę im. Leona Schillera, nagrodę za rolę tytułową w przedstawieniu „Tytus Andronikus” w reżyserii Moniki Pęcikiewicz w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku na II Ogólnopolskim Konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej (2007), doroczną nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszego aktora za 2015 rok, za rolę George’a w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albee’ego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże. Jest także laureatem Grand Prix Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu za rolę Willy’ego Lomana w „Smierci Komiwojażera” w reż. Radka Stępnia. W roku 2014 został odznaczony Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.

 

Fot. Marlena Bielińska