Wernisaż: 3 czerwca, 19:00 Foyer Teatru 6.piętro / potwierdzenie obecności: sztuka@teatr6pietro.pl

Wystawa: 4-24 czerwca / wstęp wolny / pon-pt 10:00-18:00; sob-nd 12:00-17:00


Cykl KONWERSACJE prezentowany na wystawie w Teatrze 6 Piętro, odwołuje się do słów fotografa w formie, dającej możliwości swobodnej rejestracji zdarzeń. W niewielkiej, intymnej przestrzeni atelier fotograficznego, jest zapisem spotkań z aktor(k)ami, artyst(k)ami, ludźmi kultury i sztuki – czyli świata twórców, i wspólną grą z kontekstem i formą. Podążaniem za inspiracjami płynącymi z klasycznej fotografii i postmodernistycznym puszczaniem oka, wypuszczaniem balona.

Zamoyski wyraża zaufanie do założeń ” dzieła otwartego”, procesualności, a w ramach tych pojęć w uczestnictwo odbiorcy w dopełnieniu dzieła. Tak więc to dzisiejsze i każdorazowe spotkanie (się) widza z fotografią, jest bezpośrednio lub symbolicznie dopełnieniem tego procesu.

„Fotografia portretowa jest dla mnie w najważniejszym wymiarze przede wszystkim rozmową. Konwersacją z osobą i ludzkim pięknem – ciała, umysłu, duszy. W swojej pracy próbuję uchwycić te momenty, w których ta rozmowa staje się pogawędką – nieformalna, wymowna, intymna. Zazwyczaj – bez słów; za pośrednictwem energii która jest uwieczniona” – Ksawery Zamoyski

 

Ksawery Zamoyski

Fotograf; jego muzyczne korzenie doprowadziły go do miejsca, w którym od 6 lat fotografuje ludzi, twarze, emocje. Zafascynowany oddziaływaniem kina i teatru, jako portrecista zajmuje się w głównej mierze portretem aktorskim i opowiadaniem historii w formie studyjnego edytorialu. Inspirują go wizualne symbole i ekspresja bohaterów filmowych na równi z intymnym światem artystów. W swoich pracach próbuje reinterpretować to, co publiczne – prywatne, kreacyjne – nieodkryte. Podążając za jedną z zasad, wyrażonych w zupełnie innym kontekście narracji fotograficznej przez francuskiego artystę Henri Cartier – Bressona, w swoim „decydującym momencie” stara się uchwycić to co nieuchwytne, zdefiniować za pomocą fotografii to co zachwyca.

Jego prace były publikowane w ELLE, Wysokie Obcasy, Twój Styl Man, ELLE MAN, PANI, Ruch Muzyczny oraz VOGUE online. Latem 2023 roku zaprezentował swoją pierwszą indywidualną wystawę z projektem „OBRAZOWANIE” w galerii Butohsfera w Warszawie.

Kontakt

Iwona Kowalczyk i.kowalczyk@teatr6pietro.pl       tel. 532 462 057

PARTNERZY CYKLU SZTUKA NA 6.