Spotkajmy się nad Wisłą – Teatr 6.piętro na Bulwarach Wiślanych

„Less Is More. Naturalnie Piękne Kobiety” – wystawa projektu fotograficznego Patrycji Toczyńskiej.

23 sierpnia – 1 września – Galeria przy Plaży / Bulwary Wislane

Sztuka nie zna granic. Teatr jest przestrzenią do dialogu, obecną wszędzie.

#LESSISMORE. NATURALNIE PIĘKNE KOBIETY to dwadzieścia inspirujących kobiet, które zostały sfotografowane bez makijażu i obróbki w programach graficznych, na czarno białych fotografiach pokazały siebie, jakimi są na co dzień. Fotografka Patrycja Toczyńska i Carolina Adamczak stworzyły fotograficzną i filmową opowieść o kobiecej naturalności, zmienności  i jej akceptacji. Świadomości i indywidualności. Spójności, autentyczności i sile kobiet. O wartościach, o których coraz rzadziej się mówi.

Projekt jest wypadkową wielu czynników: obserwacji, rozmów z kobietami, mężczyznami, nie tylko podczas sesji fotograficznych, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Niezgody na kult takich samych twarzy, powtarzalnych postaci, które podsuwane są w mediach jako te, które warto na ślepo naśladować. Braku akceptacji wobec upływu czasu, swoich niedoskonałości. Nieautentyczności, nieumiejętności bycia sobą – bez filtra, maski i retuszu, które stały się nieodłącznym składnikiem życia przedstawianego, m.in. w mediach społecznościowych.

Poza fotografiami, inicjatywa, to także film dokumentalny zrealizowany przez Patrycję Toczyńską, który miał tego wieczoru swoją oficjalną premierę w skróconej kilkunastominutowej wersji. 20 odmiennych punktów widzenia na ideę kobiecego piękna. Lidia Popiel, Beata Sadowska, Katarzyna Bonda, Edyta Herbuś, Beata Pawlikowska, Helena Norowicz, Jaga Hupało, Agnieszka Cegielska, Elżbieta Jarosik, Anna Halarewicz, Katarzyna Zawadzka, Bela Komoszyńska, Ania Rusowicz, Marzena Ugorna, Marta Drożdż, Ewelina Szostkowa, Małgorzata Leitner, Ewa Krajewska, Joanna Hawrot, Marzena Pokrzywińska, to bohaterki, które stanęły przed obiektywem Toczyńskiej wypowiadając ważne słowa o tym, dlaczego „mniej, znaczy więcej”. Jego pełnometrażowa wersja zgłaszana będzie na festiwale filmowe.

Dojrzewanie, przemijanie z godnością to niesamowity proces – można wręcz powiedzieć bardzo artystyczny i zindywidualizowany, trwający latami, na który wpływ ma każdy nasz dzień, każdy nasz nawyk, każde doświadczenie. Stajesz się tym, kim zawsze miałeś być. To integracja zewnętrznej warstwy z wewnętrzną. Dlatego tak ważne jest świadome życie. Karmienie siebie, swojej duszy, swojego wnętrza pięknymi, jakościowymi treściami, otaczanie się pozytywnymi osobami. Odpuszczanie, wybaczanie. Wieczne serce dziecka, docenianie każdego przeżytego dnia. Bo liczba w dowodzie niczym nas nie ogranicza, co doskonale pokazała w projekcie Pani Helena Norowicz, chociażby robiąc szpagat podczas sesji. I choć akceptacja, to dość wyboista droga i proces dochodzenia do tego, nie jest łatwy i przyjemny – dlatego coraz częściej i z premedytacją omijany na skróty – to bohaterki i autorki wspólnie przekonują, że warto żyć w zgodzie ze sobą. Kobiece piękno to nie mężczyzna, nie status społeczny, nie dobra luksusowe. To ona sama. I jej siebie postrzeganie. Dlatego tak ważne są publikacje, które trwale będą przypominać o idei projektu i do tego zachęcać.

FILM PROJEKTU

Fotografia: Patrycja Toczyńska

Produkcja: Iwona Kowalczyk

Kurator wystawy: Iwona Kowalczyk

Kontakt

Iwona Kowalczyk i.kowalczyk@teatr6pietro.pl       tel. 532 462 057

PARTNERZY CYKLU SZTUKA NA 6.