24.01.2024

Złoty Medal Gloria Artis dla Wiktora Zborowskiego

Wiktor Zborowski odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis z okazji 50-lecia pracy artystycznej! 

19 stycznia 2024 roku w Teatrze 6.piętro odbyła się wyjątkowa uroczystość: jubileusz 50 lat pracy twórczej Wiktora Zborowskiego, jednego z najbardziej charyzmatycznych, rozpoznawalnych i lubianych polskich aktorów.

Pół wieku pracy Zborowskiego – to setki ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, to tysiące występów na scenach kabaretowych i estradowych, to dziesiątki ulubionych przez dzieci i dorosłych bohaterów kreskówek, którym udzielił swego niepowtarzalnego głosu. Zborowskiemu udało się jeszcze coś więcej – jego postawa artysty i obywatela, jego wybory profesjonalne i etyczne spowodowały, że nazwisko Zborowski stało się znakiem firmowym gwarantującym talent, kunszt i prawość.

Momentem kulminacyjnym wieczoru było uhonorowanie Jubilata oficjalnymi odznaczeniami:

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, najwyższy stopień odznaczenia resortu kultury, nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

W uznaniu zasług za przyczynienie się do kulturalnego rozwoju Mazowsza Wiktor Zborowski odebrał również medal honorowy Pro Masovia.

Jako autor hasła promocyjnego „Teraz Polska” Wiktor Zborowski otrzymał tytuł Promotora Polski.

Symboliczną podkowę na szczęście Jubilatowi otrzymał od Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. 

Jubileuszowy wieczór upłynął w uroczystej i przyjacielskiej atmosferze, bogaty w nostalgiczne wspomnienia i anegdoty, piękne piosenki oraz życzenia-niespodzianki.

Na deskach Teatru 6.piętro pojawili się goście zaproszeni przez Krzysztofa Maternę, autora scenariusza, reżysera i prowadzącego wydarzenie. Widzowie mogli obejrzeć występy wspaniałych artystów, takich jak Magda Umer, Joanna Kulig i Justyna Schneider, Kamila Klimczak, Artur Barciś, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zamachowski, Marian Opania, Andrzej Poniedzielski, Wojciech Malajkat, Modest Ruciński. Wieczór muzycznie uświetnili Janusz Bogacki z zespołem, Piotr Bukartyk z zespołem Ajagore oraz zespół Motion Trio.

Jubilat wspominał też swoją pracę z największymi twórcami polskiego kina, teatru i kabaretu, m.in. Adama Hanuszkiewicza, Gustawa Holoubka, Jerzego Hoffmana, Edwarda Dziewońskiego, Janusza Warmińskiego czy Janusza Majewskiego. Wspomnienia ubarwiły projekcje fragmentów archiwalnych spektakli i filmów.

 

Patronaty Honorowe: 

 

Partnerzy:

Sponsor: