HANDLARZE GUMEK - PREMIERA!

Sprawdź najbliższy termin spektaklu
Kup

Obsada:

Bela Berlo - Katarzyna Dąbrowska

Johanan Cingerbaj - Borys Szyc

Szmuel Sprol - Grzegorz Małecki


Twórcy:

Reżyseria - Adam Sajnuk

Scenografia - Katarzyna Adamczyk

Muzyka - Michał Lamża


Przekład - Agnieszka Olek


Czas trwania spektaklu: 95 minut bez przerwy

Premiera: 28 czerwca 2024

Kabaret metafizyczny, w którym marzenia nigdy się nie spełniają, o spełnieniu można tylko pomarzyć, a Śmieszne i Tragiczne splecione jest ze sobą tak samo, jak ciała kochanków w uścisku miłosnym.

Sztuka wybitnego izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina już w czerwcu w Teatrze 6.piętro.

Ach, ta chwila w teatrze, kiedy światło na sali już zgasło, a światło na scenie jeszcze się nie zapaliło. (…) Mam takie odczucie, że całe moje życie przeżywam w tej chwili, czekam w ciemności i zaraz podniesie się kurtyna, scena zaleje się oślepiającym światłem i wielobarwne życie zacznie płynąć przed moim obliczem. Tak, zaraz zacznie promieniować wielobarwne życie, cudowne życie zachwycające oczy, jakiego nie widzieliśmy jeszcze nigdy.”

- fragment sztuki Handlarze Gumek; tytuł oryginalny Socharej Gumi

Zapomniane przez Boga nadmorskie miasteczko. Do apteki wchodzi klient, nieśmiały urzędnik Johanan (Borys Szyc). Ponętna aptekarka i jednocześnie właścicielka lokalu Bela (Katarzyna Dąbrowska) bardzo go peszy, gdyż chce on kupić przedmiot wstydliwy, ale niezbędny w sprawach intymnych. 

Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy do apteki wkracza szemrany biznesmen Szmuel (Grzegorz Małecki) z szokującą ofertą handlową dla jej właścicielki… 

To, co mogłoby się wydawać początkiem jakiegoś niewybrednego żydowskiego dowcipu, w Handlarzach gumek Levina - nazywanego Beckettem Izraela – staje się zalążkiem miłosnego trójkąta, pełnego namiętności, nadziei i rozpaczy. Często w brutalny, ale i zaskakująco komiczny sposób dociera autor do najciemniejszych zakamarków ludzkiej osobowości. 

Bohaterowie sztuki, trójka czterdziestoletnich singli, starają się stworzyć trwałe związki, ale ich starania, u podstaw których leży głęboka samotność oraz przejmująca tęsknota za bliskością, wyglądają często jak negocjacje handlowe. Ich relacje przypominają grę w cymbergaja, do którego nawiązuje nazwisko jednego z bohaterów: zbliżają się do siebie gwałtownie, tylko po to, aby z impetem się odbić.

Ich dialogi na przemian śmieszą, żenują, wywołują współczucie i złoszczą, i być może niejeden z widzów będzie miał ochotę wtargnąć na scenę i mocno potrząsnąć bohaterami, żeby wybudzić ich z egoistycznych snów o bogactwie, sławie i idealnym seksie… 

A wszystko to przy akompaniamencie muzyki na żywo, songów rodem z Brechta czy Bowiego, w scenografii mieniącej się światłami nocnego miasta i rozgwieżdżonego nieba.

 

UWAGA: 18+

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych. Treść i forma spektaklu w sposób otwarty poruszają kwestie seksu i erotyki. 

 

Prawa autorskie Autora i Tłumacza do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT,  za zgodą The Institut of Israeli Drama