edukując RITĘ

Sprawdź najbliższy termin spektaklu
Kup

Obsada:

Rita - Maria Dębska

Frank - Mirosław Baka


Twórcy:

Reżyseria - Eugeniusz Korin

Scenografia - Justyna Elminowska


Autor tekstu - Willy Russell

Przekład - Małgorzata Semil

Opracowanie tekstu - Eugeniusz Korin


Czas trwania spektaklu: 2 godz. 20 min. (+20 min przerwa)

Premiera: 23 września 2023

Czy lekcyjne spotkania uniwersyteckiego wykładowcy ze studentką, poświęcone analizie wierszy, powieści i dramatów mogą zawierać tak olbrzymi ładunek humoru, dramatyzmu i namiętności, żeby stać się treścią tragikomedii, uznanej za klasykę współczesnego teatru? 

Od momentu premiery w Londynie w 1980 roku losy bohaterów sztuki Willy Russella Educating Rita – profesora literatury Franka (Mirosław Baka) i fryzjerki Rity (Maria Dębska), która zapisuje się na jego wykłady na Uniwersytecie Otwartym, budzą gorące emocje u setek tysięcy widzów w dziesiątkach krajów na wszystkich kontynentach. 

Na czym polega tajemnica tego oszałamiającego sukcesu skromnej, dwuosobowej sztuki z wręcz karkołomną fabułą rozgrywającą się w tym samym gabinecie, podczas czternastu spotkań lekcyjnych, poświęconych nauce analizy literackiej? 

Odpowiedź najkrótsza: literatura w edukując RITĘ  jest tylko pretekstem do rozmowy o życiu, rozmowy, w której każdy z widzów odnajduje masę własnych przeżyć, często zabawnych, nawet komicznych, ale też bolesnych i dramatycznych. Russell rozmawia z widzem z tą samą dozą szacunku, ale i szczerości, z jaką traktuje swoich bohaterów. Ich spotkania stają się opowieścią o dwóch fascynujących osobowościach, o ich pasjach, marzeniach i lękach, o ich poszukiwaniu miłości, o ich ciężko wywalczonych zwycięstwach i gorzkich rozczarowaniach. Ale także opowieścią o „raju utraconym”, jakim stała się nasza współczesność.

Licencja na korzystanie z Utworów została udzielona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

Zdjęcia ze spektaklu: Jarosław Niemczak

Zdjęcia z prób (dwa ostatnie zdjęcia w galerii): Paulina Pander