Warszawa, 17.04.2024 roku
Razem zbudujemy trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce! Teatr 6.piętro i Fundacja Ronalda McDonalda zapraszają na pierwszą aukcję charytatywną „Theatre&Charity”.
24 kwietnia 2024 roku w przestrzeni Teatru 6.piętro odbędzie się wyjątkowa, pierwsza aukcja charytatywna z cyklu „Theatre&Charity” na rzecz budowy trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Tego dnia teatr stanie się godną oprawą dla prawdziwej sztuki pomagania, w którą Teatr 6.piętro angażuje się od lat, promując polską sztukę w ramach projektu Sztuka na 6. Na deskach Teatru rozegra się widowisko pełne emocji i kunsztu – w błyskotliwej komedii „ART” Yasminy Rezy w reżyserii Eugeniusza Korina wystąpią wybitni polscy aktorzy: Michał Żebrowski, Borys Szyc i Janusz Chabior. „ART” jest opowieścią o potrzebie przyjaźni, tolerancji i o tajemnej sile sztuki, bez której nasze życie byłoby bezbarwne. Ta historia trzech mężczyzn staje się pretekstem do pełnej mądrości opowieści o wartościach, którymi kierujemy się w życiu i o tym, że sztuka jest warta tyle, ile miejsca potrafi zająć w naszych sercach i głowach. Po spektaklu zaprosimy widzów do udziału w aukcji, podczas której to właśnie sztuka stanie się narzędziem pomagania.
Artyści i kolekcjonerzy podzielą się swoimi dziełami, by wspólnie wspierać misję Fundacji – Aby rodzina mogła być razem. Będzie można wylicytować m.in. prace Henryka Opałki, Zygmunta Kotlarczyka czy Magdaleny Lenartowicz.
(Katalog dzieł dostępnych na aukcji Theatre&Charity 2024: sztuka pomagania - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl))
- Sztuka potrafi pomagać! Proszę bardzo, siadamy w fotelu na widowni i zaraz po spektaklu mamy w sobie taką burzę uczuć, że trzeba z nią zrobić coś ważnego, tu i teraz. Tak więc aukcja dzieł sztuki jest idealnym finałem dla niesamowitego wieczoru a cel jest znany – zbieramy na budowę trzeciego Domu. Dziesięć prac, które trafią pod młotek to różne okresy, style i na koniec różne wrażliwości twórców! I właśnie takie prace są w stanie porwać donatorów, którzy wyjdą z Teatru 6.piętro z poczuciem, że wzięli udział w czymś niezapomnianym, tylko dla nich i mają
pamiątkę tego doświadczenia, obraz lub rzeźbę z opisem „Budujemy Dom Ronalda McDonalda dla IPCZD”. - mówi Katarzyna Rodziewicz Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Sztuka i filantropia tego dnia połączą się w szczytnym celu. Razem zbudujemy trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce, na który tak czekają chore dzieci i ich rodziny. Teatr 6.piętro, w którym odbędzie się aukcja, od lat zaangażowany jest w działania wspierające sztuki wizualne. Oferta artystyczna Teatru to nie tylko spektakle teatralne, ale też działający od 2018 roku projekt Sztuka na 6, dzięki któremu teatr jest przestrzenią promocji polskiej sztuki oraz młodych, polskich Artystów. W ramach Sztuki na 6. Teatr zorganizował ponad 30 wernisaży i wystaw. Ponadto, Teatr 6.piętro od lat aktywnie angażuje się w działania charytatywne i wspiera ważne inicjatywy społeczne. Teatr stanowi więc nie tylko przestrzeń artystyczną, lecz także pełni rolę aktywnego uczestnika życia społecznego. Dlatego też stał się miejscem dla zorganizowania aukcji charytatywnej wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda.
W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie pacjenta w czasie długiej, trudnej choroby dziecka, wiążącej się z pobytem w szpitalu, często w odległym mieście. Flagowym programem Fundacji są Domy Ronalda McDonalda, które rozwiązują długą listę problemów rodziny, zmagającej się z chorobą dziecka.
- Nasze programy są naturalnym uzupełnieniem publicznego systemu opieki zdrowotnej. Fundacja Ronalda McDonalda jest głosem rodziców, rodzin dzieci potrzebujących specjalistycznej opieki medycznej w szpitalach. Fundacje, takie jak nasza, są partnerami największych szpitali pediatrycznych na świecie. Pomagamy zmieniać je w przyjazne rodzinie dziecka, by czas leczenia nie był stresem dla całej rodziny. Dom powstanie dla rodzin najdłużej leczonych dzieci w IPCZD w Warszawie. To jest szpital, który zna w Polsce każdy. Rodzice przyjeżdżają tu z najdalszych części kraju. – dodaje Katarzyna Rodziewicz
W Domach Ronalda McDonalda rodziny doświadczające choroby dziecka mogą liczyć na wsparcie, wyrozumiałość doświadczonego personelu i pozostałych mieszkańców, wszystko z poszanowaniem prywatności i bardzo blisko szpitala. Domy są miejscem, gdzie rodzina jest razem i czuje się bezpiecznie. Rodzina, która przechodzi przez chorobę razem, wychodzi z tego doświadczenia silniejsza.
W Domu ważna jest także bliskość innych rodzin. Poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu ludzi dzielących to samo doświadczenie, przekłada się na redukcję stresu, większą odporność na wyzwania, które mogą się pojawić w czasie pobytu w szpitalu.
Na całym świecie funkcjonuje blisko 400 Domów Ronalda McDonalda, wybudowanych w 48 krajach tuż przy najważniejszych publicznych ośrodkach pediatrycznych. Od 50 lat, każdego roku, Domy Ronalda McDonalda zapewniają ponad 2,2 miliona noclegów dla rodzin w czasie trudnej choroby dziecka, kiedy leczenie wiąże się z wyjazdem daleko od własnego domu.
Fundacja Ronalda McDonalda nieustannie prowadzi programy poświęcone opiece pediatrycznej.
Poznaj nasze programy:
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.
Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.
Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.
Program „NIE nowotworom u dzieci" skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.
Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.
Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Krakowski Dom w ciągu ponad ośmiu lat swojej działalności przyjął 727 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu w Warszawie trwał 575 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.
Trwają obecnie prace nad budową trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.
Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.
Ronald McDonald House Charities (RMHC), nasza organizacja partnerska, od której wszystko się zaczęło, ma już 50 lat! Została założona w 1974 r. w Filadelfii.
Kontakt dla mediów:
Joanna Sokołowska | Manager ds. Komunikacji
+48 880 762 694 | joanna.sokolowska@frm.org.pl
_________________
Teatr 6.piętro
Teatr 6.piętro to założona w 2010 roku przez Michała Żebrowskiego (Dyrektora Naczelnego) i Eugeniusza Korina (Dyrektora Artystycznego) prywatna scena dramatyczna, funkcjonująca na szóstym piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Od samego początku za najważniejszy cel swojej działalności Teatru 6.piętro stawiają sobie żywy, autentyczny dialog z widzami, a jego twórcy przykładają wielką wagę do uniwersalności sztuk tworzących repertuar oraz do pielęgnowania najlepszych tradycji gry aktorskiej. Na deskach tego teatru zobaczyć można wielu znakomitych polskich aktorów oraz cieszące się niesłabnącym powodzeniem od dnia premiery spektakle doskonałych polskich i zagranicznych autorów.
Działalności teatru przyświeca credo:
„Teatr bez Widza traci rację bytu. 6.piętro jest teatrem Widzów, których będziemy się starali: Prowokować do myślenia, nie nudząc. Wzruszać, nie wpadając w ckliwość. Bawić, nie błaznując.”
Kontakt dla mediów:
Ela Borsuk | PR & Marketing Manager
tel. +48 533 322 094 | e.borsuk@teatr6pietro.pl